Home
| |

List of Participants


Pan-European and Euro-Mediterranean Regional Consultation

 

Decent Work of Parents – Key Component for Family Welfare and Struggle Against the Worst Types of Child Labour

 

List of Participants (Tentative)

 

No.

NAME

ORGANIZATION

COUNTRY

1

Mikhail Shmakov

President of FNPR (Federation of Independent Trade Unions of Russia) and Pan-European Regional Council of ITUC

Russia, Moscow

2

Evgeny Sidorov

FNPR Secretary, ILO Administrative Council Member

Russia, Moscow

3

Nina Kuzmina

FNPR Secretary

Russia, Moscow

4

Evgeny Sivaikin

FNPR Youth Committee Chairman

Russia, Moscow

5

Galina Strela

FNPR Chief Advisor

Russia, Moscow

6

Vera Shmakova

FNPR International Department

Russia

7

 

FNPR, Moscow Trade Unions Federation

Russia

8

 

Moscow Regional Association of Trade Union Organizations, FNPR

Moscow region

9

 

All-Russian Trade Union Confederation (VKT)

Russia, Moscow

10

 

Russian Labour Confederation (KTR)

Russia, Moscow

11

Kailash Satyarthi

Global March (GM) Against Child Labour

India

12

Simon Steyne

British Trade Union Congress, ILO Administrative Council Member, GM

UK

13

Helena Lipponen

SASK, GM

Finland

14

Emilia Bacheva

Podkrepa Labour Confederation, GM

Bulgaria

15

Haddid Said

Union générale des travailleurs Algériens UGTA, GM

Algeria

16

Yvan Nicolas

Solidarité Mondiale, GM

Belgium

17

 

Belgian Christian Trade Unions Confederation, GM

Belgium

18

Kristina Krupaviciene

Solidarumas Labour Confederation

Lithuania

19

 

FPU (Ukrainian Trade Union Federation)

Ukraine

20

 

KVPU (Confederation of Independent Trade Unions of Ukraine)

Ukraine

21

 

FTUK (Kyrgyzstan Trade Union Federation)

Kyrgyzstan

22

 

FTURK (Trade Union Federation of the Republic of Kazakhstan)

Kazakhstan

23

 

Azerbaijan Trade Union Confederation

Azerbaijan

24

 

Georgia Trade Union Confederation

Georgia

25

Anton Leppik

PERC ITUC (Pan-European Regional Committee International Trade Union Confederation)

Brussels office, Russia

26

Andrey Mrost

PERC ITUC (Pan-European Regional Committee International Trade Union Confederation)

Moscow office, Russia

 27

Kirill Buketov

CIS Coordinator, International Union of Food Producers

Russia, Moscow

 28

 

VKP (GCTU (General Confederation of Trade Unions)

Russia, Moscow

 29

Elaine Fultz

Head of the Moscow Sub-Regional Office of ILO for East Europe and Central Asia

Moscow office, USA

 30

Sten Toft Peterson

ILO, Chief Expert on workers relations

Moscow office, Denmark

 31

Rimma Kalinchenko

ILO

Moscow office, Russia

 32

Klaus Guenther

Chief Expert on Child Labour, ILO

Switzerland, Germany

 33

Undraa Suren

Manager of ILO/IPEC  on Child Labor in Central Asia

Kazakhstan

 34

Dana Zhandayeva

Coordinator of ILO/IPEC

Kazakhstan

 35

Svetlana Rakhimova

Coordinator of ILO/IPEC         

Uzbekistan

 36

Alla Orda

Coordinator of ILO/IPEC

Kyrgyzstan

 37

 

Academy of Labour and Social relations

Russia, Moscow

 38

 

Russian Employers Association Coordination Council

Russia, Moscow

 39

 

Ministry of Health and Social Development of the Russian Federation

Russia, Moscow

 40

 

Russian Education Ministry

Russia, Moscow

 41

 

Russian Interior Ministry

Russia, Moscow

 42

Andrey Selivanov

Russian Labour Inspection

Russia, Moscow

 43

Andrey Isayev

Labour and Social Policy Committee Chairman, Russian State Duma

Russia, Moscow

 44

Elmira Cherkasova

Russian State Duma

Russia, Moscow

 45

Nadezhda Seryakova

President of the New Perspectives Foundation

Russia, Moscow

 46

Viktoria Davrukova

New Perspectives Foundation

Russia, Moscow

 47

Olga Riminets

UNICEF , Moscow

Russia, Moscow

 48

Alexey Golovan

Moscow Commissioner for Children’s Affairs

Russia, Moscow

 49

Tatyana Alekseyeva

Advisor to the Moscow Department of Children’s Rights Commissioner
Co-Chairwoman of Children’s Rights Commissioners Association in the Russian Regions

Russia, Moscow

 50

Galina Matveyeva

Human Rights Commissioner

Russia, Novgorod

 51

Olga Pishkova

Children’s Rights Commissioner

Russia, Izhevsk

 52

Svetlana Bocharova

Head of Dobro bez Granits (Kindness Without Borders) Central Council of the International Information and Education Movement

Russia, Moscow

 53

 

Youth for Freedom of Speech, NGO

Russia, Kaliningrad

 54

Rustam Sharipov

Center for Social and Economic Development and Human Rights Protection – IMRAN Social Organization

Tajikistan, Dushanbe

 55

Zhilarpul Abakirova

Regional Center for Migration and Refugees, R&D organization

Kyrgyzstan, Bishkek

 56

Nina Balabayeva

Rodnik, R&D organization

Kazakhstan, Almaty

 57

TBC

TBC

Uzbekistan, Tashkent

 58

TBC

National Center for Child Abuse Prevention    

Moldavia, Kishinev

 59

Oleg Svetlov

Russian-English simultaneous interpreter

Russia, Moscow

 60

 

Russian-English simultaneous interpreter

Russia, Moscow

http://beta.globalmarch.org/images/space19.gif